ايران به پرداخت 104 ميليون دلار غرامت محکوم شد
يکشنبه 1 ارديبهشت 1398 - 8:19:16 AM
چه خبر - در حادثه انفجار در ظهران عربستان 19 آمريکايي کشته و 372 نفر مجروح شدند

به گزارش رويترز، يک قاضي فدرال آمريکا در واشنگتن ايران را به پرداخت 104 ميليون دلار غرامت به خانواده قربانيان حمله به پايگاه نظاميان آمريکايي در ظهران عربستان محکوم کرد.
در حالي قاضي «برلي هاول» اين حکم را صادر کرد که نماينده اي از ايران براي دفاع در دادگاه حاضر نشده بود.
قاضي هاول گفت که 15 خدمه نظامي که به هنگام انفجار در مجتمع هشت طبقه الخبر حضور داشتند، در اثر اين حمله لطمه روحي ديده‌اند. وي در ادامه تاکيد کرد که 24 نفر از بستگان نيز که عزيزانشان در اين حادثه صدمه خوردند، نيز به لحاظ روحي لطمه ديده‌اند.
خانواده قربانيان بر اساس قانون «مصونيت هاي حاکميت خارجي در برابر تروريسم» درخواست غرامت کرده‌اند.
پل گاستون، يکي از وکلاي خانواده هاي قربانيان اين حمله گفته است: شاکيان از راي دادگاه بسيار خوشحال هستند و اکنون به دنبال راه هايي براي اخذ اين غرامت هستند.
در شامگاه 25 ژوئن 1996، يک کاميون نفتکش مملو از «تي.ان.تي» در پارکينگ مقابل ساختماني که حدود 100 نفر از پرسنل نيروي هوايي آمريکا در آنجا اقامت داشتند، منفجر شد. در اين حادثه 19 آمريکايي کشته و 372 نفر مجروح شدند و دو نفري که کاميون نفتکش را پارک کرده و با يک ماشين شورلت از محل دور شده بودند، بعدا توسط پليس سعودي دستگير شدند.
عربستان و ايالات متحده آمريکا پس از انفجار در پايگاه آمريکايي ياد شده انگشت اتهام را به سوي ايران نشانه رفتند ولي مقامات تهران هرگونه دست داشتن در اين انفجار را رد کردند.
تحقيقات اف بي آي درباره پرونده بمب‌گذاري «الخُبَر» در 21 ژوئن 2001 به تنظيم ادعانامه‌اي عليه 13 عضو حزب الله لبنان منجر شد و يک دادگاه فدرال آمريکا در سال 2006 ايران را به اتهام آنچه که دست داشتن در اين انفجار خواند، به پرداخت 254 ميليون دلار به خانواده‌هاي 17 قرباني اين انفجار محکوم کرد.
در کيفرخواست 209 صفحه‌اي اين دادگاه آمريکايي اشاره شده بود که کاميون بمبگذاري شده مورد استفاده در انفجار الخبر، در يک پايگاه نظامي در دره بقاع که تحت کنترل حزب‌الله لبنان است، تجهيز شده بود و اين حمله با مجوز ايران صورت گرفته است.


منبع: mehrnews.com

http://www.CheKhabar.ir/News/157741/ايران به پرداخت 104 ميليون دلار غرامت محکوم شد
بستن   چاپ