نور خورشيد چگونه به خودرو آسيب مي زند + راه هاي پيشگيري
چهارشنبه 1 اسفند 1397 - 10:02:36 AM
چه خبر - آيا نور خورشيد به خودرو آسيب مي زند؟

نور خورشيد مي‌تواند به چند روش به داخل خودروي شما صدمه بزند. ترکيب اشعه‌ي فرابنفش و حرارت فوق‌العاده‌اي که ايجاد مي‌شود براي لوازم داخل خودرو ضرر زيادي دارد و گاهي تعمير اين لوازم مي‌تواند هزينه‌ي سنگيني داشته باشد. داشبورد نسبت به جاهاي ديگر کابين خودرو بيشتر تحت نور آفتاب قرار مي‌گيرد و حرارت روي آن توسط شيشه‌ي جلو تشديد مي‌شود.

داشبورد ممکن است در مدت زمان نسبتا کوتاهي رنگش را از دست بدهد. بعضي از موادي که در داشبورد به کار مي‌روند در اثر حرارت بيش از حد ترک مي‌خورند و يا از هم باز مي‌شوند، در اين صورت ظاهر زيباي داشبورد از بين مي‌رود.

مشکلات مشابهي ممکن است براي صندلي‌ها و تودوزي آنها پيش بيايد. صندلي‌ها چرمي اگر به طور مداوم زير نور آفتاب باشند خيلي زودتر کهنه مي‌شوند. در صندلي‌هاي مشکي و تيره‌رنگ، پريدن رنگ صندلي خيلي بيشتر به چشم مي‌آيد. در معرض نور آفتاب بودن، همچنين روغن‌هاي طبيعي چرم را خشک مي‌کند و باعث سفت شدن و ترک خوردن آن مي‌شود.

معمولا خودروسازان از چرم‌هاي مقاوم به نور افتاب استفاده مي‌کنند، اما اين چرم‌ها هم اگر بيش از حد زير نور باشند مقاومت خود را از دست مي‌دهند.

آسيب به رنگ خودرو
نور خورشيد براي رنگ بيروني خودرو هم مضر است. رنگ‌هاي تيره‌تر مانند سياه، آبي يا قرمز حساسيت بيشتري به اين نور دارند، اما در هر حال رنگ هر خودرويي ممکن است در اثر نور بي‌وقفه و مداوم آفتاب خراب شود. قطعاتي پلاستيکي بيرون خودرو هم در معرض خطر هستند. معمولا به قطعاتي نظير سپر، گلگير، پوشش آينه‌ها و باربند بي‌توجهي مي‌شود، اما رنگ آنها هم ممکن است در اثر نور آفتاب از بين برود.
جلوگيري از آسيب ها به چند روش ساده مي‌توانيد از آسيب رساندن نور خورشيد به خودرو جلوگيري کنيد. هميشه سعي کنيد در سايه پارک کنيد، و يا بهتر، زير يک سقف. اگر مجبوريد خودرو را زير نور مستقيم خورشيد رها کنيد، شيشه‌ها (مخصوصا شيشه‌ي جلو) را بپوشانيد تا از تابش مستقيم نور به داشبورد جلوگيري کنيد. اين کار خودروي شما را خنک‌تر نگه مي‌دارد و وقتي برمي‌گرديد هم راحت‌تر خواهيد بود. صندلي‌ها را هم مي‌توانيد به شکلي مشابه با کاور بپوشانيد.
بيرون خودرو را با دستمال يا ابر خيس پاک کنيد. براي اين کار از دستمال خشک استفاده نکنيد، اين کار ممکن است به رنگ خودرو بيشتر آسيب بزند. واکس‌هاي مخصوصي هم براي پاک کردن رنگ خودرو در بازار موجود هستند که استفاده از آنها هم مي‌تواند اثرات مضر نور آفتاب را تا حد زيادي کاهش دهد. اگر براي محافظت از خودروي خود از چادر استفاده مي‌کنيد، سعي کنيد از چادرهاي دولايه که لايه‌ي مياني پنبه‌اي دارند استفاده کنيد. چادرهاي نامرغوب ممکن است باعث خط افتادن روي بدنه‌ي خودرو شوند و يا در اثر تصاعد گازهاي شيميايي از خود، تاثير بدي روي رنگ خودرو بگذارند. با رعايت کردن اين موارد مي‌توانيد از رنگ خودروي خود در برابر نور آفتاب محافظت کنيد.


منبع: dande6.com

http://www.CheKhabar.ir/News/153784/نور خورشيد چگونه به خودرو آسيب مي زند - راه هاي پيشگيري
بستن   چاپ